Naugarduko g. 102-403, Vilnius, tel./fax: (+370 5) 277 90 36

Pasirinkite kalbą:

Lietuvos nacionalinė

Ekspeditorių ir logistų asociacija

Fiata

COVID-19: Prastovos ir darbas iš namų

Pirmadienis, 2020 Kovas 23 10:19

Pateikiame Advokato Mindaugo Šimkūno, Advokato Mindaugo Šimkūno ir partnerių kontoros VERUM vadovaujančio partnerio bei Lietuvos nacionalinės ekspeditorių ir logistų asociacijos LINEKA prezidiumo nario įžvalgas darbo teisės ir darbo vietų optimizavimo tema.

Įsigaliojęs karantino režimas krovinių gabenimo veiklos tiesiogiai neliečia, tačiau, neabejotina, kad nepalanki epideminė COVID-19 situacija šios ūkio šakos įmonių neaplenks. Vežimo ir ekspedijavimo sektoriaus įmonės jau susiduria su dilema, kai darbo krūvis mažėja, ima dominuoti nuotolinis darbas, ir tuo pat metu išlieka siekis išsaugoti esamą kolektyvą. Kokios gi yra darbo teisinės priemonės optimizuoti darbo samdos kaštus, (tikėkimės) laikinai mažėjant tokios darbo jėgos poreikiui.

Matyt, labiausiai situaciją atitinka prastova. Nors darbdavys aprūpinti darbuotoją darbu negali ne dėl jo kaltės, tačiau tos objektyvios priežastys nepriklauso ir nuo darbuotojo kaltės. Prastova gali būti skelbiama ir darbuotojų grupei, tarkime, vadybai, ekspedicijai ar priešingai, sandėlio darbuotojams. Ilgesniam negu trijų darbo dienų (mūsų atveju kaip tik tinka) laikotarpiui paskelbta prastova apmokama už pirmąją dieną mokant darbuotojams vidutinį jų darbo užmokestį, kitas dvi darbo vienas – mokant du trečdalius vidutinio jų darbo užmokesčio, o likusį prastovos laiką darbuotojams paliekamas keturiasdešimt procentų vidutinio jų darbo užmokesčio. Prastovos metu darbuotojas neprivalo būti darbe (bet, matyt, kad tokią teisę turi), tačiau turi būti pasirengęs į darbovietę atvykti sekančią dieną po darbdavio pranešimo. Įmonė gali paskelbti darbuotojui (darbuotojų grupei) ir dalinę prastovą, tuomet šis (šie) neprivalėtų būti darbe ne mažiau kaip dvi darbo dienas per savaitę arba ne mažiau kaip tris darbo valandas per dieną.

Šiuo metu yra parengtas ir artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas ir nuo balandžio 01 d. įsigalioti darbo kodekso pakeitimas, reglamentuosiantis darbuotojo nušalinimo atvejį, kai paskelbiama valstybės lygio ekstremali situacija, siekiama užtikrinti darbuotojų ir trečiųjų asmenų sveikatos apsaugą, darbdavys privalomai pasiūlo darbuotojui dirbti nuotoliniu būdu, o darbuotojas nesutinka dirbti nuotoliniu būdu ar tiesiog neatsako į tokį darbdavio pasiūlymą. Šioje situacijoje darbuotojas būtų nušalintas nuo darbo, jam būtų neleidžiama dirbti ir darbo užmokestis darbuotojui nebūtų mokamas. Kiek truks nušalinimas šiuo naujuoju pagrindu atskirai įstatymo pakeitimo projekte nenurodoma, taigi, bendrais pagrindais jis galėtų trukti iki trijų mėnesių. Darbo teisiniai santykiai, savaime suprantama, nušalinimo atveju nenutrūksta. Dabartiniame Darbo kodekse numatytas darbo sutarties vykdymo sustabdymo atvejis, nemokant darbuotojui darbo užmokesčio, kai darbdavys nušalina darbuotoją nuo darbo pagal pareigūnų ar organų, kuriems įstatymas suteikia nušalinimo teisę, rašytinį reikalavimą, taigi, kitų asmenų, o ne darbdavio, inciatyva.

Taikytinas ir susitarimas dėl ne viso darbo laiko. Susitarti dėl ne viso darbo laiko galima ne tik sudarant darbo sutartį, bet ir jau ją vykdant. Ne visas darbo laikas nustatomas sumažinant darbo valandų skaičių per dieną, sumažinant darbo dienų skaičių per darbo savaitę ar darbo mėnesį arba darant ir viena, ir kita. Ne viso darbo laiko iniciatorius gali būti tik darbuotojas, tiesa, išdirbęs įmonėje ne trumpiau kaip trejus metus. Šis reikalavimas, matomai, yra skirtas užkirsti kelią piktnaudžiavimams tokiais susitarimais. Ne visas darbo laikas bus dirbamas sutrumpinus darbo dieną iki keturių valandų per dieną arba sumažinus darbo dienų skaičių iki trijų darbo dienų per savaitę. Sutrumpintu darbo laiku darbuotojas galėtų dirbti ne ilgiau kaip vienerius metus. Darbdavys, savo ruožtu, gali atsisakyti tenkinti tokį darbuotojo prašymą tik dėl svarbių priežasčių. Tikėtina, kad dabartinėje situacijoje tokia darbuotojų inciatyva darbdaviams būtų priimtina. Už darbą ne viso darbo laiko sąlygomis būtų mokama proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui, palyginti su darbu, dirbamu viso darbo laiko sąlygomis. Susitarimas dėl ne viso darbo laiko savo darbo ir nebuvimo darbe proporcijomis ir apmokėjimo tvarka panašus į dalinę prastovą, tik šios iniciatorius yra darbdavys, o susitarimo – darbuotojas.

Darbo sutartiniai santykiai ir socialinės garantijos gali būti išsaugomi ir nemokamų atostogų atveju. Šios suteikiamos tik darbuotojo prašymu. Tarkime, darbuotojas, auginantis vaiką iki keturiolikos metų turi teisę gauti iki keturiolikos kalendorinių dienų neapmokamas atostogas. Tiesa, darbo kodeksas nenurodo, kiek kartų tokios trukmės tokių atostogų galėtų prašyti darbuotojas, auginantis vaiką iki keturiolikos metų. Juk nemokamos ne kasmetinės, todėl jų kadencijų skaičius, matomai, neribojamas. Ilgiau negu vieną darbo dieną (taigi, dvi, dvidešimt ar du šimtus dienų) trunkančias nemokamas atostogas galėtų prašyti bet koks darbuotojas (tarkim, neturintis tam tikro amžiaus vaikų, neturintis reikiamo stažo įmonėje, nenurodantis priežasčių tokioms atostogoms ar pan.), tačiau tokioms atostogoms jau reikalingas darbdavio sutikimas. Šių dienų sąlygomis, matyt, kad darbdaviai sutiktų išleisti darbuotojus, jų prašymu, ir ilgesnių nemokamų atostogų. Tiesa, nereikia pamiršti, kad Vyriausybė žada skirti lėšas ekonomikos gaivinimui, verslo palaikymui, tuo pačiu skatindama privačią inciatyvą bei verslo solidarizavimąsi. Todėl, tikėtina, kad ilgalaikės nemokamos darbuotojų atostogos, kad ir darbuotojų inciatyva, nebūtų palankiai įvertintos atsakingo verslo aspektu.

***

Advokatų kontora VERUM – tai profesionalių teisininkų komanda, jau 20 metų teikianti aukščiausius kokybės standartus atitinkančias teisines paslaugas Lietuvos ir užsienio įmonėms bei privatiems klientams.

Mindaugas Šimkūnas
Vadovaujantis partneris, advokatas

Transporto teisė, įmonių ir komercinė teisė, darbo teisė, šeimos ir paveldėjimo teisė
+370 5 21 20 884
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai